Stavební boom v Olomouci: Rok 2012 rokem velkých změn

Kdo se v Olomouci nějakým způsobem pohybuje, nemohl si nevšimnout značných staveb po celém městě. Nevím přesně proč, ale letos se v Olomouci staví prostě na každém rohu…

Každého (nejen mladého) olomoučáka totiž jistě bodá do srdce stěhování olomouckého letadla. Na prazvláštní vyasfaltované ploše poblíž sportovního centra (plavecký bazén, spartakiádní a fotbalový stadión) stál totiž několik desetiletí vysloužilý Tupolev TU-404. Dříve sloužil jeho interiér jako luxusní kavárna či vinárna, ale časem podnik začal upadat a tak bylo rozhodnuto o jeho přesunu do leteckého muzea v Plzni.

Olomoucké letadlo

Letadlo patří k mému dětství podobně jako sledování večerníčků nebo dárky pod vánočním stromečkem. Neznám nikoho mého věku, kdo by si cestou kolem nezatočil jeho obrovskými koly. Dokonce jsem jeden z těch, který věřil tomu, že tam letadlo nouzově přistálo a tak už ho tam tak nechali.

A když se tak zamyslím, zjišťuji, že to není jen letadlo. Ve skutečnosti ve městě probíhá spousta mnohem významnějších staveb, které dost výrazným způsobem mění město k nepoznání. A shodou náhod se všechny sešly víceméně v jeden rok. Tady jsou některé z nich:

 

Vysokoškolský kampus a Centrum inovací Olomouc

oficiální web projektu

Centrum inovací a VŠ Kampus - jádroVelmi, velmi, velmi kontroverzní stavba. Hlavně díky svému jádru – osmnáctipatrové výškové budově. S přilehlými křídly je tak celému tomuto komplexu přezdíváno „tesaříkův <mužský pohlavní orgán>„. Celý komplex totiž patří jistém olomouckému podnikateli, který je majitelem Moravské vysoké školy a také samozřejmě společnosti TESCO (TESařík COmpany). Právě – mimo jiné – pro tyto dvě společnosti je nový komplex budován. A to nemluvě  tom, že v posledních patrech budou 2 superluxusní byty a fitcentrum.
Centrum inovací a VŠ Kampus - jádro - stavba
Tato budova také vyvolala velké reakce ohledně narušení panoramatu města. Já bych spíš řekl, že to městskému panoramatu jen pomohlo. Budova je viditelná z širokého okolí a za určitých podmínek vypadá opravdu moc pěkně.

Před rokem touto dobou nám říkali „makejte, za dva měsíce se tady začíná učit“, o rok později se stále dodělávají (elekrikářské) práce.

 

Galerie Moritz

oficiální web projektu,
Kritika „Prior: Rub a líc“

Nabyl jsem dojmu, že betonovou krabici má nahradit krabice skleněná.

— Ing. Arch. Jan Melichar, autor původního Prioru

Galerie Moritz

Nadávalo se na PRIOR, nadává se na Galerii Moritz. Brutalistický obchodní dům přímo v centru města, oblepený špinavým nahnědlým sklem a tunami betonu nevypadal nejlíp, ale alespoň na 120% sloužil svému účelu. Kdykoliv člověk šel do města, téměř vždy to vzal přes Prior. Nyní místo něj bude stát Galerie Moritz, která kromě toho, že špinavé sklo vymění za nové a tuny betonu vymění za kila betonu, stane se z ní moderní obchodní galerie, tak jak ji známe z okrajů města.
OD PriorNevím, z venku to vypadá velmi podobně jak předtím, akorát město přišlo o velmi zajímavou památku na doby socialistické. Kromě toho je taky velkou ránou zrušení podloubí zastávky, které bývalo využíváno cestujícími čekajícími na tramvaj u stejnojmenné zastávky hlavně při dešti. Díky tomu se tak prostor zastávky zúžil, na konci téměř na minimum. Nechápu. Proboha proč?
Rekonstrukce OD PriorA vevnitř určitě zavedou putiky s oblečením světových značek, takže když člověk bude potřebovat koupit propisku, baterie do ovladače v 6 večer nebo zaskočit do drogerie, v Prioru už si neškrtne. Doufám, že zachovají alespoň supermarket dole v suterénu.

 

Rekonstrukce Dolního náměstí

oficiální web projektu

Dolní náměstí po rekonstrukciSamozřejmě, Dolní náměstí si o rekonstrukci přímo prosilo. Teď už sice vypadá líp, ale nevím z jakého důvodu tam použili lampy velmi podobné jako na Náměstí horním, ty na které bylo tolik stížností. Na historické náměstí v jednom z nejmalebnějších měst v Evropě se prostě tyhle rákosy nehodí. Snahu o modernizaci cením, ale toto se opravdu nepovedlo.


Dolní náměstí - vykopávky
Alespoň, že se tam vyřádí archeologové, našli tam prý pozůstatky románské kaple s hřbitovem.

Dodatek: Vypaá to celkem pěkně, i ty lampy, až na to,že jsou ve spodní části náměstí umístěny ve vozovce, asi dva metry od chodníku. Líbí se mi také nápad vydláždit půdorys kaple přípo uprostěd náměstí.

 

Galerie Šantovka

oficiální web projektu

Galerie ŠantovkaGalerie Šantovka - interiér
Tato stavba má u mě poměrně velké plus. Konečně začít starý chemický závod téměř v centru k něčemu využívat byl vskutku senzační nápad. Už jen proto, že se konečně bude dít něco zajímavého v prostředí tramvajové dopravy. Vznikne tak díky Šantovce již desítky let uvažovaná a pár let plánovaná nová tramvajová trať.  Která je opravdu potřeba. Bohužel, jak pravil kamarád, sice to odlehčí dopravě na ono sídliště, nýbrž to zkomplikuje dopravu na obchvatu (tramvaj jej bude křížit), která už tak pravidelně ve špičkách kolabuje.
Šantovka - bourání starých budovPak se ovšem přikláním k názoru vyčteném někde na internetu, že je otázka, jestli stotisícové město potřebuje další, čtvrtou nákupní galerii. Když ona každá byla v něčem unikátní – a právě obrovskou výhodou Šantovky je to, že bude téměř v centru.

 

Centrum Namiro

oficiální web projektu
NamiroRadnice začala býti malá a tak se začali ouřadové z magistrátu stěhovat všude možně po celém městě. Na Hynaisově ulici si nechali postavit novou budovu, ale ta jim za pár let nestačila. A tak sochu „zmačkané hlíny“ nechali odstranit a na jejím místě, mezi novou budovou magistrátu a „Ušatým domem“ si staví další budovu. Plus u mě mají podzemní garáže, poněkud nesvůj jsem naopak z toho, že v horním patře budou (samozřějmě jak jinak než naprosto luxusní) byty.

Tak „zmačkaná hlína“ stojí opět na svém původním místě – byť obskládanána fontánkami a chodníky. Vzniká nám tu moderní miničtvrť hodná statisícového města ve třetím tisíciletí. A bez mrakodrapů!

 

Nové budova Pedagogické fakulty a Slovanského Gymnázia

Pedagogická fakulta
Slovanské gymnázium
neoficiální web rekonstrukce SGO
Olomoučáci to tam jistě dobře znají. Jedná se o blok tvořený třemi školami (SGO, SPŠS a PdF UP). Zatímco druhá z nich se spokojila s obyčejnou běžnou rekonstrukcí (fasáda, okna a určitě i něco v interiéru), zbývající dvě se rovnou vrhly do stavby nových budov.
Pedagogická fakulta tak prý získá zázemí hodné špičkového pedagogického pracoviště, konečně pořádnou aulu a v neposlední řadě se zbaví nevzhledného dvoru. Můžeme jen doufat, že si studenti a profesoři navzájem „koukat do oken“ (budova je totiž umístěna právě v bývalém dvoře).
Slovanské gymnázium zbouralo tzv. „pavilon“, tedy (pokud vím) přechodnou budovu postavenou na pár let, před několika desetiletími. Nahradila ji mnohem větší a navíc hřištěm v americkém stylu na střeše osazená budova.
Oba objekty hodnotím pozitivně, nicméně co je poměrně zarážející, je fakt, že budova SGO je vyzdobena nápisem „slovanské gymnázium olomouc“, a budova PdF, pokud se nepletu, nápisem: „pedagogická fakulta univerzity palackého“. Naprosto chápu záměr být moderní, ale jedná se o vzdělávací instituce a tak by bylo vhodné pravidla českého pravopisu dodržovat.

 

Rekonstrukce bývalé sladovny a okolí pavilonu A

Vizualizace rekonstrukce sladovnyDalší z objektů téměř v centru a již několik let velmi málo (a nebo ne moc efektivně) využíván. Lokalita blízko jak tramvajových kolejí, tak dokonce i vlakových a to nemluvě o parcích, které jsou taktéž za rohem. Vůbec mě proto nepřekvapuje návrh udělat z těchto prostor obytné domy. Nu, zatím sice stojí pouze Hotel Ibis (na obrázku zakroužkován), ale velmi pomalu se plánují i další stavby. Mimo to také napojení na výstaviště Flora (lávkou přes železniční trať) jehož hlavní pavilon – Pavilon A má také v nejbližší době projít rekonstrukcí. Doufám, že alespoň ta se vydaří a nový Pavilon A bude vskutku reprezentativní.

 

Kruháč na Střelnici

Křižovatka po rekonstrukci - kruhový objezdDalší skvělý nápad. Někdo, určitě po měsících sezení s papírem a tužkou, případně počítačem s Matlabem totiž přišel na to, že kruhové objezdy jsou naprosto senzační a že jsou dokonce lepší než dobře naprogramovaná světelná křižovatka. Jednak jsou prý bezpečnější, a navíc také umožňují plynulejší provoz. Nevím, nemám 8 diplomů z logistiky a dopravy, ale nechce se mi tomu nějak moc věřit.
Křižovatka před rekonstrukcíPřes značné počáteční protesty na jedné značně rušné křižovatce, která je prý nepřehledná a nebezpečná postavili jeden veliký kruhový objezd. Zatím jsem neměl tu čest tam tudy jet, takže vycházím pouze ze zkušeností internetových diskutérů, ale jejich názory jsou jasné. Jediným přínosem této stavby je tak možná úspora elektřiny za semafory a pro pár lidí i krok vpřed v předvolební kampani.

 

Další stavby

Budova BiomedreguPro někoho možná významná, pro někoho méně je budova Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která byla letos otevřena. Já osobně se řadím k té druhé skupině, takže nečekejte, že vám tady o ní něco řeknu.
Clarion Congress HotelKdo do Olomouce přijel vlakem a pravděpodobně také autobusem, nemohl si nevšimnout rekonstrukce bývalého (inter)hotelu Sigma, který také prochází fatální rekonstrukcí. Na pohled až přespříliš připomínal výše jmenovaný obchodní dům Prior a tak se jakoby i tento hotel spolu se sousedícím domem kultury Sidia pustil do rekonstrukce a během několika měsíců bude otevřen Clarion Congress Hotel Olomouc s přilehlým kongresovým centrem.
Hotel Sigma a právě bouraná SidiaJe to zajímavý nápad, přeci jen 40 let starý hotel na nově zrekonstruovaném přednádraží nepůsobil nejvábněji, ale co soudruzi upřímně po… byl právě Dům kultury Sidia. V místě, kde se nyní buduje nové kongresové centrum stával mimo jiné největší sál v Olomouci, kde probíhaly ty nejvýznamnější kulturní akce – především plesy. Nyní musí plesy probíhat všude po okolí, tedy i mimo Olomouc, neboť olomoucké sály využily příležitosti a značně podražily.
budoucno5
Velmi zajímavě vypadá i projekt rekonstrukce další bývalé sladovní věži. Plán, který vypadá vskutku impozantně a jak dělaný pro nějakou tu kavárnu bude však nakonec jen budova zaplněna kancelářemi. Škoda, no.

 

Do budoucna

Zimní stadion po rekonstrukci
Zimní stadion nyníV plánu je nyní například rekonstrukce olomouckého zimního stadiónu, který také pamatuje snad ještě i Marii Terezii. Je tedy jasné, že by tato rekonstrukce městu jen a jen prospěla. Bohužel přetvořit zimní stadion na Městskou halu Olomouc není jen tak. V tomto případě to znamená napasovat novou budovu mezi několik historických staveb, včetně dopravní infrastruktury. Takže díky tomu bude například velice pěkná budova tzv. Slovanského domu někdy z devatenáctého století obklopena ze tří stran parkovišťmi a obskládána všudypřítomnými kruhovými objezdy.
Železniční muzeum Olomouc„Co tady ještě nemáme“ si asi říkali radní, když plánovali železniční muzeum Olomouc. Máme tu muzeum historických automobilů, letecké muzeum, mluví se i o tramvajovém a tak proč nepostavit i železniční? Obepsalo se pár železničních muzeí v okolí, navozily se do starého depa nějaké staré vozy a vrata se mohla otevřít. Když se zdaří, postaví se mu i vlastní budova v těsné blízkosti od samotného Hlavního nádraží.
Hlavní nadraží po rekonstrukciS tím souvisí také plánovaná rekonstrukce hlavního vlakového nádraží. Přednádraží už je konečně krásně spravené, a když se zamyslíte, tak všechny stanice na trase Praha-Ostrava (jako Pardubice či Přerov) jsou dávno nová nebo v nejbližší době budou. A Olomouc nebude pozadu. Vznikne tak jedno nástupiště specializované pro vlaky Supercity Pendolino. Myslím, ale že na nástupiště 1a (dnešní pětka) si budu dlouho zvykat.
Středoevropské fórumÚplně na závěr zmíním Projekt s prazvláštním názvem Středoevropské fórum Olomouc, skrývající za sebou jistou divnou béžovou soustavu zaoblených kostek uprostřed města, spadající pod Muzeum moderního umění. Dříve jsme si stěžovali na Prior, teď tu máme jeho mladšího brášku.
Olomouc se nám hold mění, a i jako historické město se snaží držet krok s modrení dobou a tak všude plácá všechno, co je zrovna „IN“, občas zcela bezohledně.

 

Zdroje

A já se ptám: Také se uvás něco staví, či rekonstruuje? Jaký máte názor na olomoucké rekonstrukce?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..