HeliSim – proleťte se helikoptérou přímo v prohlížeči

Projekt s pracovním označením „Helča a Simča“ je dalším z řady mých velkých projektů. I když HeliSim nepatří mezi ty největší (Drag Race a Předměstí simulátor), i tak si zaslouží úctu, že jsem si v prvním semestru na vysoké ještě stále našel čas a ze zajímavého nápadu (který jsme měl v hlavě nějaký ten týden před začátkem vlastní realizace) realizoval něco takového.

Ten onen nápad spočíval ve využití toho, že při pohybu myší nad oknem prohlížeče je volána událost onMouseMove a v objektu event jsou uloženy souřadnice polohy kurzoru. Díky tomu nebyl problém při volání této události na tyto souřadnice přesunovat obrázek s helikoptérou (jak můžete vidět ve verzi 1, kterou dodám později).

No a aby toho nebylo málo, tak jsem ještě k tomu přidal, řekl bych snad spousty, dalších funkcí, takže ve výsledku je to celkem propracované dílo. Jak se můžete v nápovědě po spuštění (nebo vyvolané klávesou H) dozvědět, můžete si změnit jak letoun, tak i prostředí ve kterém létáte.

Začalo to jako simulátor letu helikoptérou, ale zvrho se to ve filosofii „Všechno lítá, co má peří“.

Ještě bych prozradil pár zajímavostí. Celé dílo jsem tvořil na den přesně 1 měsíc (21. října až 21. listopadu). Jen pár hodin po započetí tvorby mi byl zablokován účet na facebooku, a teprve teď si zakládám nový (dokázal jsme tedy celý měsíc nejen vydržet, ale i programovat! bez facebooku). Dokončen byl – jak jsem řekl 21. 11, a to přesně jednu minutu před půlnocí.

Velmi zajímavě vypadá také samotný zdrojový soubor. Ten má včetně reklamní paty rovných 7 řádků. 95% všeho, co samotný HeliSim dělá je totiž uloženo v externím skriptovém souboru, který, což se mi taky často nestává, zdá se býti docela i přehledný. A to i přes to, že má téměř 300 řádků (288). Třešničkou na dortu, no spíš myškou při tahání řepy převeliké je pak stylopis, který se stará o to hlavní – aby vše vypadalo, tak jak má, i když má v poměru ke skriptovému souboru téměř zanedbatelnou velikost (6 řádků).

Pro ty, kteří vydrželi číst až po sem tu mám vyzrazení dvou Easter Eggů. První naleznete, pokud budete létat v létě. Pod největším stromem je malá lavička. Když se na ni podíváte hodně z blízka, uvidíte na ní někoho sedět. Kdopak to asi je? Druhý je na oplátku v zimě, kde mezi hájkem z jehličnatých stromků a heliportem (blíž k heliportu) úplně dole můžete nalést čtvereček 2×2 pixely (který je oproti bílému sněhu mírně neobvykle tmavší) majíce tento význam.

Klikni pro spuštění HeliSim 10 alfa

Pozor! server není stavěný na takovéto aplikace a tato aplikace není stavěna na takovéto servery, takže přepínání vzhledů je velmi pomalé a zdlouhavé. Řešením je verze 11, na které se již pracuje.

Neodbytná je také reklama, se kterou prostě nešlo hnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..