Pascal, jazyk pro začátečníky

Já, a spolu se mnou stovky, možná i tisíce dalších, jsme všichni začínali jazykem Pascal. Jedná se o starý (vznik je datován do sedmdesátých let minulého století) jazyk, který byl primárně určen k výuce programování, k čemuž splňuje základní parametr – jednoduchost.

Příkazy jsou jednoduché (ale někde jsem četl, že i v Pascalu někdo napsal 3D engine), srozumitelné, a proto zdlouhavé na zápis (což je hlavní protiargument Céčkařů).

Nehledě na to, že nejpoužívanější vývojové prostředí pro jazyk Pascal, Turbo Pascal vytvořila společnost Borland international (která také vytvořila vývojové prostředí pro jazyk C, nebo ObjectPascal-Delphi) je považována za v tomto oboru velmi profesionální. Dokonce i na vysoké, se jazyk Pascal zmiňoval v mnoha pozitivních ohledech: Katalogové funkcionální paradigma, dokonalá a přesně definovaná syntaxe (řízená několika málo základními pravidly – které to však bravurně zvládají), nebo na svou dobu poměrně moderní systém detekce chyb ve zdrojovém kódu.

Vymyslel jsem následující ukázkový program, kde se pokusím naznačit, že jazyk je opravdu jednoduchý na pochopení a jak já sám říkám, Pascal, to je lámaná angličtina. Některé nesrovnalosti v překladu jsou { okomentovány }.

 

By doslovně přeložen do češtiny vypadal přibližně nějak takto:

 

Vidíte, že pokud se nad tím překladem trochu zamyslíte, docela i dává smysl. Prostě Pascal je opravdu dobrý jazyk na pochopení základů programování a algoritmizace a po něm pak můžete přejít na kterýkoliv vyšší jazyk. Kamarád mi sice říkal, že vás Pascal naučí určitým zlozvykům (největším je asi přílišná aktivita programátora) avšak já bych řekl, že mi byl Pascal rozhodně jen a jen ku prospěchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..