Drag Race

  1. O dragu aneb Pascal’s not death!
  2. Něco z tvorby čili scénář k SouthParku
  3. Kampaň prostě kategorie sama pro sebe
  4. Statistiky a neuvěřitelných 15 a čtvrt tisíce slov za 6 hodin
  5. V tomto pojedete neboli auto 2x6x8 znaků
  6. Stažení Drag race takže sakra, na co ještě čekáš!

O dragu aneb Pascal’s not death

Tak, milánkové. Po roce jsem konečně dokončil můj velkolepý, až gigantický projekt, moji vlastnoručně napsanou hru Drag race. O jeho velkoleposti jsem se rozpovídám v kapitole „Něco z tvorby“ a také v kapitole „Statistiky„, teď vám povím něco o hře samotné. Drag race není nic jiného než sprint závodních aut. Sedíte v autě a s napětím (asi tak 800 Voltů) hypnotizujete semafor, ať už se tam objeví ta zelená. Jakmile se tak stane, řadíte 1 a plynový pedál se pro vás v tu chvíli stává odporný brouk, kterého chcete co nejbrutálnějším způsobem zašlápnout. Řadíte 2, pak 3, 4, 5, případně 6 (záleží na autu) a pak už se fakt jenom modlíte, aby vám to o 50 milisekund, 2 metry nebo o 1.8 kilometrů v hodině vyšlo.

„Otáčkoměr i tachometr v červené, ze speakru se line dráždivý zvuk motoru o frekvenci asi 1kHz a nervy nadranc jestli to vyjde. To je Drag Race!“

Pokud už vás přestane bavit jezdit furt dokola jednu trať ( tím je myšlena její délka, časový či rychlostní limit, zda počíná semaforem nebo ne a zda pojedete furt rovně nebo bude se zatáčkami), můžete si nastavit novou, jinou, nebo si pro spestření zahrát duel proti počítači. Avšak ani ten asi nebude na dlouhodobé hraní a tak jsem tam dal i tzv. kampaň, tedy příběh prokládaný jízdami. Ta vám nabízí přibližně 6 hodin hraní, a celkem se projedete minimálně 110krát (pokud nějakou misi neuděláte, jede ji hold znovu, dokud to nedáte – pokud nebudete cheatovat ;-).

Tak, to by byl stručný popis Drag race, více se dočtete dále, nebo ty kecy můžete skipnout a směle si Drag race stáhnout hned teď.

Něco z tvorby čili scénář k SouthParku

Pokud se vám toto celé nechce číst, můžete si přečíst pouze soubor ABOUT.TXT, který právě poměrně stručně popisuje tvorbu hry.

Největší zajímavostí z tvorby Drag race je bezesporu ten fakt, že Drag race sice nazývám velkolepý, nicméně sám o osobě by asi ani tak velkolepý nebyl, kdybych – pradoxně – na něj měl více času. Celou dobu tvorby jsem trávil víkendy na chatě, pondělky u babičky a 2 dny týdne tanečních toho času taky sebraly docela hodně. Úterý a středa, které mi na Drag race zbyly se přely se školou (především protokoly do měření) a dalšími koníčky. Navíc je nutno poznamenat ten fakt, že programování je činnost hodně nutící člověka k přemýšlení, a to bolí. Přátelé, po dvou hodinách (rekord byl 5 hodin programování) jsem nebyl schopen napsat ani end.

„Tisícerokrát jsem si říkal, že už se na to vy***u. Nestalo se. S vypětím všech sil jsem to dodělal.“

Navíc jsem tehdá ještě nebyl tak zkušený programátor, takže jsem každou chybu řešil strašně dlouho. Proto pro mě bylo odreagování psát jakýkoliv jiný program, a že jsem jich za tu dobu pár napsal. To mi také celkem sebralo něco přes další 2 měsíce času.

Hra je vybavena souborem VYSLEDKY.TXT, kam se ukládají záznamy všech ujetých jízd (včetně přidaného nepovinného komentáře). V tomto, který zde přikládám tak můžete pozorovat vývoj funkcí hry a slouží tak jako kronika tvorby hry. Nikoho z vás asi nepřekvapí, že místy se komentáře v tomto souboru občas podobají scénám vystřiženým že seriálu Městečko SouthPark či Závišovým textům(stačí se podívat již na 3. řádek). Velké procento těchto komentářů je však jen smršť v podstatě nějakých písmen. To jsem se rozzuřil opravdu extrémně a prostě jen vzteky mlátil do klávesnice. I takové bývá programování.

Mohli by jste tu třeba dočíst např. „Maximální rychlost byla 7276.56 km/h a průměrná 1403.72 km/h.“, nebo dokonce „Maximální rychlost byla 78277.05 km/h a průměrná 790.12 km/h.“, nebo naopak „Maximální rychlost byla 3.02 km/h a průměrná 1.40 km/h.“. Ale jízd jsem za celou tvorbu hry absolohoval více než 1 800, a soubor má asi 25 tisíc řádků, takže kdo by se s tím četl :-D.

Kampaň, prostě kategorie sama pro sebe

110 levelů, 110 jízd, 3202 řádku povídání, půl roku práce. Toť stručný popis mojí kampaně Drag race. Těsně před dokončením Drag race (konkrétně 29. července) jsem se pustil do hraní. Hru jsem dohrál druhý den, a celkem jsem spočítal, že jsem ji hrál (opravdu) rovných

6 hodin a 1 sekundu

i se závěrečnými titulkami pak ještě o rovných 17 minut déle (s přesností na sekundy). Pak jsem ale provedl pár úprav pro zrychlení hry, takže reálná hodnota bude o něco nižší. Ale jde o to, jak kdo umí řídit. Nicméně bych řekl, že pokud budete hrát Drag race poprvé, asi nad ním těch 6 hodin strávíte.

„Proč mě ta kampaň začala bavit, až jsem psal předposlední level?“

Pozor, následující odstavce částečně popisují děj kampaně! (Přeskočit)

Nejde o nic jiného, než o příběh obyčejného mladíka, který byl prostě ve špatný čas na špatném místě… nebo myslíte, že snad naopak? To nechám na vás. Víte přeci, co se stane dál. Každopádně se jako hlavní hrdina se propracováváte na vrchol jezdců Drag race, poznáváte nové známé (a známé) a na samotném závěru, jak už to tak bývá si prožijete pár romantických scén s jednou krásnou dívkou, která ve vás vidí nástupce svého zesnulého blízkého přítele (tuto tématiku bych chtěl ještě nakousnout v pokračování Drag Race 2, ale to až za hodně dlouho).

ASCII obrázek startu
ASCII obrázek startu

Ti, co si hru už stáhli se usmívají a dobře vědí o čem píši, ti ostatní na to hledí jak „péro z gauče“. Zavřete tedy pusu a odscrollujte dolů a okamžitě si Drag race stáhněte a nainstalujte. Těm ostatním nechť úsměv potrvá, pravděpodobně vás totiž bude zajímat původ těch zvláštních jmen.

Jednoduše, do chlapských rolí jsem obsadil opravdu imaginární postavy (tedy až na Jerryho, což je nás pes 😀 a Daniela, neboť toto jméno prostě nepatří k mým oblíbeným). Dokonce, jak jsem později zjistil, Dominic (myslím teď podobu se jménem Daniel) se jmenuje i jedna z ústředních postav známého filmu Rychle a zběsile →, aniž bych tento film předtím viděl. Ale jelikož já – jak asi všichni víte kluk, tak s těmi ženskými rolemi to bude trochu těžší. Katy však v žádném případě nemá nic společného s oplatky z Kauflandu, ale stejně jako Leny s existující dívkou. Rád bych tvrdil, že to jsou moje ‚bejvalky‘ nebo tak něco, ale mohu vás ujistit, že se jedná jen o mé kamarádky. Leny je sice ve skutečnosti nekuřačka, zato reálná Katy (konkrétnější už nebudu) se se svou avatarkou stotožnuje trochu víc. Akorát jsem ji trochu přibarvil některé vlastnosti (což musí být :-).

Statistiky a neuvěřitelných 15 a čtvrt tisíce slov za 6 hodin

Že je Drag Race mazec a je že jsem magor, to už je vám všem jistě známo, ale jak to je s Drag race doopravdy, konkrétně a jasně se dočtete zde:

„Mě to dalo 6 měsíců práce, vám to dá 6 hodin ‚zábavy'“

Program – zdrojový kód Kampaň – TEKADR
řádků 944 řádků 3 203
slov 5 072 slov 15 149
tvořeno (teoreticky) 355 dní tvořeno 159 dní
napsáno průměrné (teoreticky) 14,29 slov denně napsáno průměrně 96,27 slov denně
prkaz „writeln“ 283 x (výpis na obrazovku) levelů 110
příkaz „textcolor“ 164 x (změna barvy písma) ASCII obrázků 9
příkaz „if – then“ 138 x (když něco, tak něco) slovo „tak“ 536 x
příkaz „end“ 132 x (konec nějakého bloku) slovo „to“ 524 x
proměnná „key“ 110 x (stisknutá klávesa) slovo „a“ 327 x
příkaz „begin“ 107 x (začátek nějakého bloku) slovo „no“ 319 x
velikost hotového programu 47 184 bajtů slovo „kurva“ 44 x

V tomto pojedete neboli auto 2x6x8 znaků

Na výběr máte celkem 9 různých aut. Nebudu tajit, že auta se liší pouze barvou a jednou číselnou hodnotou, která určuje průběh výkonové charakteristiky. Ve skutečnosti se pouze mění šířka pracovních otáček, jinak jsou vlastnosti všech aut stejné. Auta, se kterými se v Dragu setkáte pravděpodobně nikde jinde nenajdete, jednak jsou vymyšlená a navíc by asi ani nefungovala. Tehdy jsem totiž toho o autech moc nevěděl a tak jsem při tvorbě téměř „vařil z vody.“ Navíc ani po dlouhých hodinách zkoušení se mi za použití programu GraphCalc nepodařilo sestavit optimální rovnici funkce, která by se co nejvíce blížila reálném autu (tedy samozřejmě jeho výkonové křivce), což mě mrzí, neboť přesně na tomto tato hra byla založena.

auto z boku
ASCII auto ze zadu

Stažení Drag race takže sakra, na co ještě čekáš!

Drag race si stáhnete jako archiv zip, který stačí rozbalit (pro ty méně znalé terminologie říkám zkopírovat nebo jen přetáhnout) do příslušné složky, ne však moc hluboko (jako např. C:\Neporno\Program Files\Programy\Hry\Staré\Pascal\2010\Závodní\Drag race\Drag Race 1\).

Co se týče linuxu, tak ani tam není problém! Nainstalujete si dosbox a jeho prostřednictvím si jej spustíte. Stačí ve vlastnostech souboru DRAG 2.1.5.EXE zaškrtnout něco jako „Povolit spouštění souboru jako programu“ (Ubuntu 10.04)(k tomuto účelu také slouží příkaz chmod 711) a pak zvolit, že jej chcete otevřít v DosBoxu.

„Ladies and gentleman, fasten your seatbelts!“


Klikni pro stažení Drag race!

V případě jakýchkoliv problémů se spouštěním hry mě prosím okamžitě kontaktuje!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..